Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Üniversite hayatımız boyunca yaptığımız seçimlerin gelecekteki kariyerimiz ve yaşamımız üzerinde derin bir etkisi vardır. Üniversite hayatınız sizi gelecekte olacağınız kişi haline getirebilir, bu nedenle üniversite sonrası kariyeriniz için yararlı olacak belirli alışkanlıkları benimsemek önemlidir. Üniversite hayatınız boyunca aldığınız kararların geleceğinizi doğrudan etkileyebileceği şeylerden bazıları şunlardır:

Para biriktirmek

Üniversite hayatı, masraflarıyla birlikte gelir ve neredeyse her gün öğrencilerin bir şeyler için harcama yapması gerekir. Ders kitapları ve kira gibi bazı harcamalar kaçınılmaz olsa da, bazı masraflar kolayca önlenebilir.

Üniversite günlerinizin başından itibaren para biriktirme alışkanlığını geliştirirseniz iyi olur çünkü bu, iş piyasasına girerken size fayda sağlayacak bir mali sorumluluk ve tasarruf felsefesi aşılamaya yardımcı olacaktır.

Adanmışlık ve irade ile para biriktirmek, ödüllendirici bir alışkanlık olabilir. Bunu bir yatırım olarak düşünün – şimdi ne kadar çok tasarruf ederseniz, gelecekte sahip olacağınız finansal stres ve artan finansal özgürlük o kadar çok olacaktır.

Konaklama

Üniversite günlerinde yaşadığın yer, gelecekte nasıl olacağın konusunda ipuçları barındırır. Yalnız yaşamak bir özgürlük, bağımsızlık duygusu geliştirir ve hayatınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Örneğin beğendiğiniz herhangi bir home office mobilyasını seçebilir, kısaca kendi alışveriş kararlarınızı verebilir, özgür bir ruh haline gelirsiniz.

Öte yandan, oda arkadaşlarıyla yaşamak paradan tasarruf edebilir, arkadaşlıklar geliştirebilir ve üniversitede hayatta kalmak ve bir birey olarak büyümek için avantajlı olabilecek bir yoldaşlık duygusu geliştirebilirsiniz.

Paylaşılan yaşam ortamlarının gelişmiş sosyal ortamı, gelecekte işinize yarayabilecek değerli ilişkiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bu davranış, üniversitede kaçınmanız gereken kötü alışkanlıklardan biridir. Çeşitli alanlarda artan harcamalar nedeniyle öğrenciler akranlarından borç para almak veya kredi kartı borcuna girmek zorunda kalmaktadır. Bu kötü alışkanlık, gelecekteki çabalarınızı da etkileyebilir.

Nasıl iade edeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz olmadan borç para alma alışkanlığı geliştirirseniz, gelecekteki iş endüstrinizde adınıza kötü bir şekilde yansıyabilir. Ayrıca, kredi kartı borcu, zamanında temizlenmezse sizi hapse atabilecek gerçek ve ciddi bir şeydir, bu nedenle harcamalarınız ve ne kadar borç alacağınız konusunda dikkatli seçimler yaptığınızdan emin olun.

Gereksiz harcama

Hepimiz üniversite günlerimizde karşılayabileceğimizden daha fazlasını harcama eğilimindeyiz. Yapacak ve satın alacak çok şey var. Bununla birlikte, kontrolsüz harcama, finansal sorumsuzluk gibi tehlikeli bir alışkanlığın gelişmesine yol açabilir.

İş hayatında, en fazla karı elde etmenizi sağlayacak stratejik kararlar vermeniz gerekecektir. Gereksiz yere harcama yapmaya çok hevesliyseniz, işiniz daha da kötüye gidebilir. Bu yüzden harcamalarınıza bir göz atın ve alışverişte aşırıya kaçmamaya çalışın.  

Üniversite günleriniz bittikten sonra hayatınız sizi nereye götürürse götürsün ve hangi alanda çalışmaya başlarsanız başlayın; kesin olan bir şey varsa o da mali olarak sorumluluk sahibi olmanız gerektiğidir.

İster kendi işinizi yönetiyor olun, ister kurumsal sektörde çalışıyor olun, parayı elinizde tutmak için çaba göstermezseniz hızla yok olacaktır. Sorumlu harcama alışkanlıkları geliştirmek, üniversite hayatınızın erken dönemlerinde çalışmaya başlamanız gereken önemli bir husustur.

Üniversite hayatı diyoruz çünkü bu süreç, kendi mali durumunuzun sorumluluğunu üstlenmeye başladığınız zamandır. Parayı nasıl harcadığınız ve onunla ne yaptığınız tamamen kendi işinizdir. Bu nedenle, bunu göz önünde bulundurarak, mali durumunuzu ciddiye almanız önemlidir.

Ne kadar çok tasarruf ederseniz, finansal açıdan o kadar çok güvende olursunuz.

Peki ya eğlence?

İnsanın eğlenmek için paraya ihtiyacı olmadığını söyleyen asırlık bir atasözü var. Ve bu doğrudur. Ara sıra cömertlik yapmak iyidir, ancak eğlence uğruna her gün aşırı miktarda para harcarsanız, gelecekteki beklentileriniz için biriktirmeniz imkansız hale gelecektir.

Para harcama isteğiyle başa çıkmanın en iyi yolu, harcamalarınızı planlamaktır. İhtiyaçlarınızın karşılandığından emin olun ve her ay bankaya belirli bir meblağı tasarruf hesabınıza yatırın. Hayatının en güzel anını yaşamak için geri kalanını kullan. Yıllar sonra kenara koyduğunuz para için kendinize teşekkür edeceksiniz.

Sonuç

Herkes üniversite hayatını sever ve bireylerin saçlarını uzatması, mahalle baskısı olmadan dilediğince giyinip kendi tarzını yaratması, hayat dersi alması için en iyi zamandır. Bununla birlikte, üniversite günlerinde küçük bir fedakarlık, gelecekte çok fazla güvenliğe dönüşebilir.

Üniversite hayatınız, yalnızca kendi alanınızdaki becerilerinizi keskinleştiremez, aynı zamanda sizi daha dünyevi hale getirerek beklentilerinizi etkiler. Üniversite hayatınız boyunca kazandığınız deneyim ve maruz kalma, gelecekteki kariyer beklentileriniz için çok önemlidir.