Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Her anne baba çocuğunun en güzel okullarda okumasını ister. Sizler de çocuklarınızın en kaliteli eğitimi alarak en güzel yerlere gelmesini istemez misiniz? Şartlar ne olursa olsun devletin eğitime verdiği destekten yararlanmak herkesin hakkıdır.

İdea Koleji olarak “bursluluk sınavı öğrenciye ne kazandırır?” sorusundan yola çıktık sizlere bu rehberimizi hazırladık. Gerçek şu ki, her veli çocuğunun daha az maliyetle, ancak en güzel okulda okumasını ister. İşte İdea Koleji velilere bu konuda mükemmel bir fırsat sunuyor.

2021 yılında, Bursa’da, çocuğunuzun bireysel farklılıklarına önem verilen, çağdaş öğretim yaklaşımlarının kullanıldığı bir alanda destek görerek eğitim almasını istemez misiniz? 2021 Bursluluk Sınavına Bursa’da girmek isteyen her öğrenci başvuru formunu doldurarak kolayca kayıt olabilir.

Bursluluk sınavı öğrenciler için güzel bir fırsattır. Herkesin sportif, sanatsal ve teknik imkanların mükemmel olduğu bir okulda okuma hayaline destek olur, ancak bu her ailenin finansal durumuyla ilgilidir. İdea Koleji, harika bir okulda eğitim görmenizi destekleyerek hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için sizleri de bursluluk sınavına bekliyor.

Sen de lise eğitimini daha iyi şartlarda finansal destek olarak sürdürmek istiyorsan 27 Mart 2021 tarihinde İdea Koleji Bursluluk Sınavı katılımını gerçekleştir ve hayal ettiğin okulda eğitim görmek için yardım al. Bursluluk Sınavı tam olarak ne işe yarıyor? Lütfen okumaya devam et.

Bursluluk Sınavı İdea’da Nedir?

İdea Kolejinde gireceğiniz bu sınav sizlere bir burstan çok daha fazlasını kazandırabilir. Bursa’da birçok öğrencinin hayali olan İdea Koleji’nde eğitim almak için Bursluluk Sınavı ile avantajlı hale gelebilirsiniz.

Hepimiz hayatımız boyunca çeşitli dershane ya da özel okulların bursluluk sınavlarına gireriz. İlkokul sürecinde bu sınavlar daha çok kendimizi denemek ya da öylesine girdiğimiz sınavlar olur, ancak lise döneminde öğrencilerin eğitim anlayışı gelişir ve gelecekleri için aileleriyle daha uyumlu, mantıklı kararlar almaya başlarlar.

Lise döneminde hayal ettiğiniz ortama kavuşmak için yapmanız gereken sadece okulda o yıl eğitim gördüğünüz konulara odaklanmak olacaktır. Bursluluk sınavı zor değildir, ancak iyi bir derece almak da kolay olmayabilir!

Gelecek yıl İdea Kolejinde avantajlı bir eğitim görmeni sağlayacak sınavı kazanarak başarı durumuna göre belirlenmiş maliyetlerle lise hayatın boyunca hayal ettiğin bir okulda eğitim görebilirsin.

Bir Sınav ve Sonrası

Özellikle lise çağında öğrenciler için sosyal hayat çok önemlidir. Öğrencinin eğitim- öğretim gördüğü okulda bulunan imkanlar hayat kalitesini belirler. İdea bursu sizlere sosyal ve sportif anlamda da çok şey kazandırmayı hedefler.

İdea Sanat Sergileri: İdea bursu sizlere birçok sanat aktivitesinin kapısını açacaktır. Görsel ya da resim alanlarında bir yeteneği olan öğrenciler uygun ortamlar sağlandığında kendini geliştirebilir. Ancak imkanların yeterli olmadığı bir yerde yetenek eriyip gidecektir.

İdea’da her öğrenci uygun yerlerde kişisel resim sergileri düzenleyebilir. Bursluk Sınavı sadece bir tanışmadır, yeteneklerinizi tamamlamanız ve geliştirmeniz İdea Koleji size farklı imkanlar sunacaktır.

İdea Gezi: İdea’da beraber yaparak, yaşayarak öğrenebilirsiniz. Hem yurt içi hem de farklı ülkelere düzenlenen gezilerle hayal ettiğiniz yerleri görebilir ve derslerinizle bağlantılı olan yerleri birincil yaşantılarla görme fırsatı elde edebilirsiniz.

İdea Satranç: Okula giden çocuklar genelde uygun ortamlar olmadığı için ve farklı bir yere gitmeye vakit bulamadıkları için satranç üzerine eğilemezler. Ancak 9 ve 10. sınıflar için İdea bursuyla satranç eğitimleri alarak kendinizi geliştirebilir ve sosyalleşebilirsiniz.

İdea Sinema: Sinemaya gitmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı.  İdea Kolejinin bir parçası olduğunda toplu şekilde film izleme etkinliklerine katılabilirsiniz. Bununla birlikte münazara etkinlikleriyle de kendini geliştirebilirsiniz.

İdea Müzik: İdea öğrencileri müzikle iç içe yaşamaktadır. Bir müzik aleti çalmak için tek yapman gereken bursluluk sınavını kazanmaktır. Bu sayede hem ders alabilir hem de istediğin an arkadaşlarına konserler verebilirsin.

Yabancı Dil Geliştirme Fırsatı

Özel okulda öğrenim görmek birçok açıdan öğrencilere fayda sağlar. Günümüzde özellikle İngilizcenin önemi malumdür. Ülkemizdeki en büyük sorun da yabancı dil konusunda pratik yapmaktır. İdea bursuyla sizler de yabancı dil eğitiminizi kaliteli bir şekilde alabilir ve çevrenizde pratik yapabileceğiniz arkadaşlar bulabilirsiniz. Böylece yabancı dilinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Özel Öğrenme Ortamları

Modern öğrenim teknolojileri çocukların yaparak yaşayarak öğrenmesi üzerine kuruludur. Ancak bunun için maalesef ki ülkemizdeki birçok okulda teknik eksiklik söz konusudur. İdea ailesine katılarak özel öğrenme ortamlarına eğitim görebilirsiniz. Bu ortamlarda;

  • Deney laboratuvarlarında tüm deneyleri yapabilir ve birçok süreci birinci elden görebilirsiniz.
  • Geniş bir arşive sahip olan kütüphanede aradığınız her tür kitaba kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Okuduğunuz kitapları tartışma ortamlarında farklı yönleriyle başkalarının ağzından öğrenebilirsiniz.
  • Spor salonlarında çok sayıda spor aktivitesine katılabilirsiniz. Spor salonunda birçok spor dalına ait malzemeler bulunmaktadır.

İdea’nın özel öğrenme ortamlarında istediğiniz kadar vakit geçirerek kendinizi hem bedensel hem de zihinsel olarak geliştirebilirsiniz.

Her anne-baba, çocuğunu güvendiği bir eğitim kurumuna emanet etmek ister. İdea Koleji’nin Bursluluk sınavına katılan öğrenciler arasından belirlediği öğrenciler, finansal olarak avantajlı hale gelirler. İdea, öğrencilerine çeşitli özgün imkanlar sağlayacaktır.

Bütünsel Gelişim: Öğrencilerinizin eğitim süreci içinde bütünsel gelişimini takip edebilirsiniz. İdea Koleji bünyesinde eğitim verdiği tüm öğrencilerin bütünsel gelişimine önem verir. Sosyal, akademik ve sportif başarıları konusunda her zaman size dönütler sağlanır.

Ders Sonrası Destek: Bilinçli bir veli her zaman okulun çocuğuna yetmediğini ve dershane tarzında bir kurumdan destek alınması ister. Ancak özel bir okulda ders sonrası etüt desteği ile çocuklarınız seviyesini geliştirebilir.

Veli Katılım Etkinlikleri: İdea Koleji veliyi de eğitim sürecinin bir parçası olarak görür. Bu yüzden belli aralıklarla velileri de eğitim- öğretim sürecine katacak bir etkinlik planlaması yapar. Çocuğunuz bursluluk sınavını kazanarak öğrenim görmeye başladıktan sonra sizler de bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Burs Kazanmak İçin Tavsiyeler

Her öğrenciye bursluluk sınavlarını kazanmak zor görünebilir. Bu yüzden birçoğumuz başvuru yapmaya çekiniriz. Ancak durum hiç de öyle değil! İdea Koleji bursluluk sınavını kazanmanız son derece kolaydır. Bunun için yeter ki doğru adımları atın ve üzerinize düşeni yapın. Bursu kazanmak için sizlere sunacağımız tavsiyeler şöyle;

Öğrenme Stilini Belirle: Her öğrencinin bir öğrenme stili vardır. Bunun için doğru şekilde hazırlanırsan sınavı kısa sürede kazanabilirsiniz. Bu yüzden kısa denemeler yaparak okuyarak, görerek, dinleyerek, anlatarak, yaşayarak ya da farklı bir yöntemleri deneyerek nasıl öğrenmeye açık olduğunuzu belirleyin.

Stres Yapmayın: Bir sınavda karşılaşılabilecek en büyük sorun strestir. Sınav hakkında olumlu düşünmenize yardımı olmayacak aktivitelerden uzak durmalısınız. Sınav anında stres yaşarsanız camdan bir süre dışarı bakarak ya da birkaç kez derin nefes kendinizi rahatlatabilirsiniz. Rahat olun ve bursluluk sınavını kazanmak için kendinize destek olun.

Kendinize Güvenin: Özgüveni olan insan her zaman başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece öğrenim gördüğünüz sınıfın konularına çalışmak mantıklıdır. Sınav sonrasında bir süre kendinize zaman ayırın, sevdiğiniz şeyleri yapın. Herşeyi doğru yapamamış olabilirsiniz, ancak yapabildiğinizin en iyisiniz yaptıysanız bir sınavdan fazlasını kazandığınıza emin olabilirsiniz.

Bursluluk Sınavına Kayıt Olmak İçin Tıkla