Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Sevgili öğrenciler, ilham almak ve hayallerinize doğru bir adım daha yaklaşmak için bu eğitici alıntıları okuyun. Aristo’nun dediği gibi: Eğitimin kökleri acıdır ama meyvesi tatlıdır.”

“Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır”

– Nelson Mandela

Eğitim, insanların bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için ihtiyaç duydukları bilgi, eleştirel düşünme, yetkilendirme ve becerileri kazanmalarının ilk adımıdır.

“Yarın ölecekmişsiniz gibi yaşayın. Sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğrenin.”

– Mahatma Gandhi

Günü yakalamak önemlidir, ancak öğrenmenizde her zaman daha derine ve daha geniş alanlara erişmek için zaman ayırın.

“Sıkıntıya çare, meraktır. Merakın tedavisi yoktur”

– Dorothy Parker

Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar daha çok öğrenmek istersiniz, dünya sizin için daha ilginç hale gelir ve keşfetmek daha eğlenceli hale gelir.

“Bir yıllık plan yapıyorsanız pirinç ekin, on yılı planlıyorsanız ağaç dikin, bir yaşamı planlıyorsanız insanları eğitin”

– Çin Atasözü

Dünya üzerinde bir etki yaratmanın birçok yolu var. Ancak eğitimi yaymak ve öğreterek insanları güçlendirmekten daha büyük bir etki yaratamazsınız.

“O kadar zeki olduğumdan değil, problemlerle daha uzun süre uğraşıtığımdan.”

– Albert Einstein

Eğitim almak kolay değildir ve çoğu öğrenci eğitim sırasında zorluklar yaşar. Önemli olan kendinize inanmak ve pes etmemek.

“Öğretmenler kapıyı açar, ancak kendiniz girmelisiniz”

– Çin Atasözü

Dünyanın en iyi üniversitelerinden profesörlere erişebilirsiniz, ancak öğrenmek için istekli olmanız gerekir. Bunu yalnız yapamıyorsanız, yardım istemenin öğrenmenin bir parçası olduğunu unutmayın.

“Bilgiye yapılan yatırım en iyi faizi verir”

– Benjamin Franklin

Eğitim, zaman ve para gibi genellikle erişilmesi zor olan maliyetli kaynaklar gerektirir. Ancak bu kaynaklara yatırım yapanlar sadece mali durumlarını iyileştirdikleri için değil, aynı zamanda zihinleri de daha zengin olduğu için genellikle daha zengin oluyorlar.

Eğitimin en yüksek sonucu hoşgörüdür”

– Hellen Keller

İnsanları eğittiğinizde, engelleri kaldırırsınız. Farklı durumlarda, kültürlerde ve ülkelerde bireylerin nasıl olduğunu görmelerine yardımcı olursunuz. Farklılıklara daha hoşgörülü, herkesi kabul eden bir dünya yaratırsınız.

Öğrenmenin güzel yanı, hiç kimsenin onu sizden alamamasıdır”

– B. B. King

Eğitim uzun vadeli bir yatırımdır. Harcadığınız zaman ve para, zorlukların üstesinden gelmek ve sebat etmek için gereken cesaret… Bunların hepsi hayatınızın geri kalanında yatırımınızın karşılığını vermeye devam edecek.

Eğitim, toplumun nesilden nesile geçen ruhudur”

– G.K. Chesterton

Eğitim sizi uzak kültürlerin, nesillerin hikayeleri, teorileri ve başarılarıyla buluşturur. Size bir ömür boyu kendi başınıza kazanabileceğinizden daha büyük bir bilgi birikimi sunar.

“Eğitimin tüm amacı aynaları pencerelere dönüştürmektir”

– Sydney J. Harris

Öğrenim yolculuğunuza başlamadan önce, sahip olduğunuz tek şey kendi deneyiminizdir. Eğitim, yakın veya uzaktaki düşünce liderlerine ulaşmanız için bir pencere açar ve dünyayı daha derin, daha karmaşık bir şekilde anlamanızı sağlar.

“Eğitimin işlevi, kişiye yoğun ve eleştirel düşünmeyi öğretmektir. Zeka artı karakter – gerçek eğitimin amacı budur”

– Martin Luther King

Eleştirel düşünmeyi geliştirdiğinizde, artık bazı şeyleri hafife almıaz ve her şeyin neden böyle olduğunu sorgulamaya başlarsınız. Yanlış bir şey gören ve kişisel yaşamlarında farklı şeyler yapma cesaretine sahip olan veya bir ulusu etkili bir dönüşüme götüren insanlar hakkında bilgi edinirsiniz. Evet, cesaret ve azim gerekiyor ama eğitim aldığınızda, sizin de bir fark yaratabileceğinizi anlamaya başlıyorsunuz.

“Bir kişiyi eğittiğinizde bir hayatı değiştirebilirsiniz, birçok kişiyi eğittiğinizde dünyayı değiştirebilirsiniz.”

– Shai Reshef

Shai Reshef bir eğitim girişimcisi, dünyanın ilk kar amacı gütmeyen, eğitim ücreti ödemeyen, akredite üniversitesi olan University of the People’ın kurucusu ve başkanıdır. Yüksek öğrenimin kapılarını açmaya yardım etmeyi yaşam misyonu haline getirmiştir.

Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitimeeğitim ise öğretmene dayalıdır. Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir.  Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur.

K. Atatürk

 

Bu eğitim alıntılarını ara sıra veya işler zorlaştığında okuyun ve kendinize her zaman şunu hatırlatın:
‘Sen çabaya değersin, bu yüzden hayalinden vazgeçme.’

Eğitim, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi birinin hayalini başarıyla çevirme kapasitesine sahiptir.