Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Üniversite sınavına iki aydan daha zamanın kaldığı şu anda 12. Sınıf öğrencilerimizin de sınav stresinin daha da arttığını görüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın gezi yasaklarını ortadan kalmasıyla beraber öğrencilerimizi yoğun sınav hazırlık temposundan biraz olsun uzaklaştırmak ve motivasyonlarını arttırmak amacıyla İdea Koleji olarak biz de üzerimize düşeni yaparak 22 Nisan 2022’de İstanbul üniversitelerine gezi düzenledik.

Önce kendine has bölüm seçme sistemi olan, ülkemizin de önemli üniversitelerinden Sabancı Üniversitesi’ni gezdik. Kampüs yaşamı, üniversite işleyiş sistemi, bölüm seçme sistemi hakkında kısa bir bilgilendirme ardından kampüs alanını, eğitim alanlarını, devasa kütüphanesini gördük.

Yaklaşık bir buçuk saat süren gezinin ardından, Beşiktaş’ta öğlen molası verdik. Tarihi yerlerin gezilmesi de turun bir parçasıydı.

Ardından gezimizin ikinci durağı, URAP raporuna göre 2021 yılında dünya genel sıralamalarında Türkiye’den ilk 500’e giren 10 üniversiteden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi turumuza geçtik. Santral istanbul kampüsünde önce restore edilmiş Termik santrali gezdik, kampüs yaşamı, kulüpler, öğretim görevlileri, yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi aldık. Bu deneyimlemede bize rehber olanlar doğrudan üniversite öğrencileriydi.

Ardından kariyer planlama, sınav kaygısı konularını içeren bir bilgilendirme toplantısı ile gezimizi sonlandırdık. Hem Sabancı Üniversitesi hem Bilgi Üniversitesi’nde bize yardımcı olan gerek öğrenciler gerekse personellere teşekkür ederiz. Boğaz turunun ardından Bursa’ya dönüş yoluna girdiğimizde İdea Koleji 12. Sınıf öğrencilerinin ne kadar motive olduğunu bizzat gözlemledik ve herkesin kafasında sadece YKS’ye kalan zamanı çok iyi değerlendirme düşüncesi vardı.