bursluluk sınavı 2020

2022 Bursluluk Sınavı Bursa
Online Başvuru Formu

Sınav tarihi belirlenmemiştir.
(*Bursluluk Sınavı, okullların açılmasına yönelik Pandemi önlemlerinin kaldırılması ve eğitimin normale dönmesi durumunda yapılacaktır.)

Eğitiminizin finanse edilmesine hak kazanmak için bursluluk sınavı son başvuru tarihini kaçırmayın!

Bursluluk Sınavı, ekonomik kaynakları yetersiz öğrencilere tamamen üctesiz eğitim fırsatı vermektedir. Bir MEB fonu olan, Bursluluk Sınavı (İOKBS), Bursa İdea Koleji’nde Mart ayının son hafta sonu gerçekleştirilecektir.

İdea Koleji Bursluluk Sınavı Kayıt Formu

2022 Bursa Bursluluk Sınavına İdea Koleji'nde katılmak için başvuru formunu eksiksiz doldurmalısın.

Bursluluk Sınavı kayıt formu hakkında sormak istediklerin varsa ya da formu doldururken sorun yaşıyorsan lütfen iletişime geç.

Kolej İdea İletişim

Bursluluk Sınavı Nedir?

İlk ve Orta Öğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile öğrencilere sağlanan destek, geri ödemesi gerekmeyen bir devlet fonudur. Sınava MEB’in yasal olarak yetkilendirdiği özel okullarda girilebilir.

İOKBS Programı Nedir?

İOKBS, eğitim maliyetleriyle ilgili yardım almak isteyen öğrenciler için mükemmel bir kaynaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İOKBS için gerekli gördüğü şarları sağlayan her öğrenci aşağıdaki Bursluluk Sınavı 2021 başvuru formunu doldurarak kayıt işlemlerini başlatabilir.  

2021 Bursluluk Sınavını Nasıl Kazanılır?

Çok sayıda öğrencinin girdiği bursluluk sınavları,  öğrencileri belli oranlarda değerlendirmek için, seçici sistemler kullanır. 

Her başarının arkasında sistemli çalışmak ve disiplinli eğitim geçmektedir. Bursluluk sınavlarını kazanabilmek için öğrenciler, bu sınavı kazanmaya inanmalı ve hiçbir zaman inançlarını kaybetmemelidirler.

Bize göre başarmaya inanmak kazanmanın yarısı değil tamamıdır. Çünkü inanmamızı sağlayan, yaptıklarımızdır!

2021 Özel Okullar Bursluluk Sınavına Nasıl Girilir?

Özel okullarda Bursluluk Sınavı tarihleri ikamet edilen şehre ve okula göre farklılıklar gösterebilir. Sınav yetkisi kanunla MEB tarafından okul müdürlüklerine verilmiştir. Özel okullarda yapılan Bursluluk Sınavları da diğer devlet okulları gibi ücretsizdir.

Öğrenciler sınavdan önce başvuru sürecini iyi takip etmeli ve başvuru esnasında girdiği bilgilerden emin olmalıdır. 

Daha önce PYBS olarak bilinen bu sınava ikamet ettiğiniz şehirdeki özel veya devlet okullarında katılabilirsiniz.

Her okul farklı teknik ve donanıma sahiptir. Sınava ilgilendiğiniz bir okulda girerek, okulu ve öğretmenleri daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. (Bkz. İdea Eğitim Programları)

Sınava Nasıl Çalışmalı?

Sınavlarda başarılı olamayan öğrenciler, genellikle belli bir strateji ile çalışmayan ve bu stretijiyi alışkanlık haline getiremeyen öğrencilerdir. Her öğrenci kendi öğrenme becerisini keşfetmeli, kendi çalışma stilini oluşturmalıdır.  

Öğrenme stratejilerinin uygulanmasında motivasyon çok önemlidir ancak temeli disiplinli olmaktır. Çünkü her gün motive olamayız. Motive olamadığımız zamanlarda da yapmamız gerekeni yapmamızı sağlayan şey disiplindir. Disiplin  kısaca bir planlama ve planlananlara uymak için gösterilen çabadır. Öğrenciler, öğrenme sürecinde günlük aktiviteleri de ihmal etmemeli, sosyal ilişkiler kurmalı, sportif faaliyetler gerçekleştirerek zihinsel çeşitliliklerini korumalıdırlar.

Öğrenme sürecinde ebeveynlerin desteği önemlidir. Ebeveynler öğrencilerini her konuda desteklemeli ve çocuklarının eğitim sürecinde yanlarında olduklarını onlara hissettirmelidirler. Başarı bir ekip çalışmasıdır, genellikle tek bir kişinin uğraşı sonucu elde edilemez. Her başarının arkasında görünmeyen kayramanlar olduğu gibi görünmeyen sorumlular da bulunur. (Bkz. İdea Rehberlik Sistemi)

Bursluluk Sınavı Başvuru Kontenjan Dağılımı Nasıldır?

 Her yıl oluşturulan parasız yatılılık, bursluluk kontenjanlarının %10’u kanunla hak tanınan öğrencilere verilir. %5’i Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kadrolu / sözleşmeli olarak çalışan, emekli veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci çocuklarına, %5’i ailesinin ikamet ettiği konumda ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imamhatip ortaokul olmayan öğrencilere verilir. %80’i ise Bursluluk Sınavı Sonuçlarına göre belirlenir. Başta belirtilen kontenjanların dolmaması, birtakım spesifik şartların oluşmaması halinde fark %80’lik Bursluluk Sınavı kontenjanına ilave edilir.

Bursluluk Sınavı Sonuçları Nasıl Hesaplanıyor?

Bursluluk Sınavı soruları için verilen cevaplar hesaplanırken, her testin standart puanları, ilgili katsayılar ile çarpılarak ağırlıklı standart puanları hesaplanır. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanır ve Toplam Ağırlıklı Standart Puan bulunur. Değerlendirme aşamasında Merkez Sınav Kuruluya da yargı mercileri tarafından iptal edilen sorular, değerlendirme dışında bırakılarak, diğer soruların puan değerleri yeniden belirlenir.

İOKBS Sonuçları: Bursluluk sınavı paun hesaplama şöyle yapılır. Adayların cevap kâğıdı, optik okuyucu ile değerlendirilir. Bursluluk Sınavında sorulan soruların doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının 1/3’ü, doğru cevap sayısından çıkarılarak doğru cevaplara karşılık gelen ham puan bulunur. Bu şekilde adaylar için dört farklı ham puan hesaplanır.

Bursluluk Sınavı puan hesaplama yapılırken, sınava katılan tüm öğrencilerin ham puanlarının toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek testtlerin ortalaması belirlenir. Ham puanlar ve test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı, her testinstandart sapma değerini belirler.Öğrencilerin her testen gelen standart puanı, ilgili testen gelen ortalama ve standart sapma kullanılarak hesaplanan aday ham puanlarının ortalamasını 50, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Her testin standart puanları, ilgili katsayılar ile çarpılarak ağırlıklı standart puanları hesaplanır. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanır ve Toplam Ağırlıklı Standart Puan bulunur. Değerlendirme aşamasında Merkez Sınav Kuruluya da yargı mercileri tarafından iptal edilen sorular, değerlendirme dışında bırakılarak, diğer soruların puan değerleri yeniden belirlenir.

Bursluluk Sınavı ne zaman açıklanacak?

Bursluluk Sinavı sonuçları İdea Koleji’nde 16 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak, eposta ile öğrencilere duyurulacak ve web sitemizde yayınlanacaktır.

Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandıktan sonra kazanan öğrencilerimiz neler yapmalılar?

MEB’in yayınladığı kılavuza göre, “Bursluluk  kazanan öğrenciler, bursluluk ile ilgili işlemlerini, okul müdürlüğü tarafından, ilgili burs döneminde e-Burs Uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir.”  Bursluluğa hak kazanan öğrencilerin bu burslarını ne kadar ve hangi süreler dahilinde alacağı da yönetmelikte belirtilmiştir. 

Bursluluk Sınavı Klavuzu MEB

Bursluluk Sınavı Konuları, 2020 Soru ve Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde 2020 bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarlar yayınlandı. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak 2020 bursluluk sınavı konularına göz atabilir, soruları ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

5. Sınıf Kitapçığı

6. Sınıf Kitapçığı

7. Sınıf Kitapçığı

8. ve Hazırlık Sınıfı Kitapçığı

9, 10 ve 11. Sınıf Kitapçığı

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL İDEAL DÜZEY FEN ve ANADOLU LİSESİ BURSLULUK SINAVI ŞARTNAMESİ

Madde 1, 2

Madde1 – Kapsam; 
Bu şartname, Özel İdeal Düzey Anadolu Lisesi tarafından düzenlenecek olan bursluluk sınavına katılacak tüm özel ve devlet okullarındaki, 8., 9., 10., 11. sınıflarda okuyan öğrencileri kapsar.

Madde 2 – Dayanak; 
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan 62. ve 63. maddeler.

Madde 3

Madde 3 – Tarih ve Oturum; 
27.03.2021 tarihinde;

09:00 8.sınıflar
11:00 9.sınıflar
14:00 10.sınıflar 
16:00 11.sınıflar

olarak 4 ayrı oturum şeklinde yapılacaktır

Madde 4, 5

Madde 4 – Başvuru Koşulları; 
Başvuru tarihleri : 15 Aralık 2021 – 25 Mart 2021 
Online Başvuru : https://kolejidea.com 
Telefonla Başvuru : 224 452 70 33 – 501 207 89 38 şeklinde başvurular alınmaktadır.

Madde 5 – Sınav Uygulama Koşulları; 
Sınav, 90 soru olup sınav süresi 90 dakikadır. 
4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

Madde 6, 7

Madde 6 – Bursluluk Oranları; 
*90-80 net arası : %100 
*80-70 net arası : %75 
*70-60 net arası : %50 
*60-50 net arası :%40 
*50-40 net arası :%25

*Sınava katılan tüm öğrencilere :%10 oranında indirim uygulanacaktır.

Madde 7 – Kazanılan Bursun İptali -Öğrencinin Orta Öğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği gereğince disiplin cezası alması durumunda bursluluk hakkı sona erer.

Öğrencinin yıl sonu başarı puanının 90’ın altına inmesi halinde bursluluk hakkı sona erer.

Madde 8

Madde 8 – Genel İlkeler *Bursluluk indirimi yalnızca eğitim bedeli için geçerlidir. Yemek, kıyafet, servis, kırtasiye bu indirime dahil değildir.

*Sınavlar 8., 9., 10. ve 11. Sınıf öğrencilerine uygulanacaktır. *Sınav sonuçları ile ilgili olarak, velilerle iletişime geçilecektir.

*Bursluluk indiriminden yararlanan öğrenci ayrıca erken kayıt indiriminden yararlanamaz.

*İndirimler yıllık olup öğrencinin bursluluk hakkını madde 7 gereğince kaybetmemesi gerekir. *Bursluluk indirimleri, 25 Mart 2021 tarihine kadar kayıt yaptırıldığında geçerlidir. *İndirimli öğrenci kayıtları boş kontenjanlarla sınırlıdır.

*Bursluluk sınavı için başvurular 25 Mart 2021 da sona erer.

*Sınavlar Özel İdea Koleji, Bağlarbaşı Mah. Sanayi Cad. No:342 Osmangazi/BURSA adresinde uygulanacaktır.

Özel İdeal Düzey Eğitim Kurumları

2021 Bursluluk Sınavı

 
 
Bursluluk Sınavı 2020 Bursa Online kayıt

2021 Yükseköğretim Sınavı (YKS) Giriş Klavuzu

osym yksYükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adayların dikkat etmesi gereken hususlar.

YKS Klavuzu