Eğitim Yazılımı

eğitim yazılımı

Dünya çapındaki bilgilerin boyutunu ve şeklini düşündükten sonra, şu anda çevrim içi veya bir sınıfta mevcut ders sayısını değerlendirelim.

Bilgiler, mümkün olan her biçimde etrafımızda patlıyor. Yine de, bu bilgi bloklarını ders yazılımına çevirmenin kolay bir yolu yok. Şu anda bu konuya çözümler geliştirmek için bazı girişimlerde bulunulmaya devam edilmekle birlikte, sonuç henüz epey uzaktadır.

Açık Eğitim Projeleri

Açıköğretim Projesi, açık kaynaklı yazılım hareketinden (yani Linux) esinlenmiştir. İnternetin güçlü iletişim yeteneklerini bir araya getirir ve sonucunu ders notları ve ders kitapları gibi öğretim ve öğrenme materyallerine uygular. Açık öğretim materyalleri, metin, resim, ses, video, etkileşimli simülasyonlar ve dünyanın her yerinde herkes tarafından kullanılabilen oyunları içerir.

Bu alandaki 150 den fazla iyi niyetli girişimin başlatıldığı tahmin edilmektedir. Zamanla, artan ilgi ve etkinlik seviyeleri, bu inisiyatifin öne çıkmasına ve “endüstri lideri” olmasına neden olacaktır. Bu lider, varsayılan olarak, takip eden herkes için standartları belirleyecektir.

Bazı açıköğretim projeleri zaten çok sayıda kullanıcıyı cezbetmektedir. Bazıları, MIT OpenCourseWare projesi ve OCW Konsorsiyumu gibi, kurumlarının derslerini sergileyen organize kurumsal havuzlardır. Diğerleri, Rice Üniversitesi Connexions, Vikiversite ve Moodle gibi, tüm katılımcıların katkılarını teşvik eden gayretli çabalardır.

Vikiversite , ücretsiz öğrenme materyalleri ve etkinliklerinin oluşturulması ve kullanılması için bir topluluk olarak hizmet eden Vikipedi’nin bir bölümüdür. Vikiversite, öğrenme, öğretme, araştırma ve hizmet için çalışan çok boyutlu bir sosyal organizasyondur. Ana hedefleri, tüm dillerdeki tüm yaş grupları için ücretsiz içerik, multimedya öğrenme materyalleri, kaynaklar, müfredat oluşturmak ve barındırmaktır.

Moodle , eğitimcilerin etkili çevrimiçi öğrenme toplulukları oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir Açık Kaynaklı yazılım paketi kullanan ders yönetim sistemidir . Moodle, 820.000’den fazla ders alan 20.000’in üzerinde katılımcı siteye hitab ettiğini iddia ediyor.

Curriki.org , 3.000’in üzerinde üyesi ve 450 ders geliştirme aşamasındaki bir eğitim kaynağıdır.

Mevcut her kitabın ders yazılımına ve çoğu zaman birden fazla kursa tercüme edilme potansiyeline sahip olduğu iddia edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir