2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı “ÖSYM Klavuzu”

osym 2020

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkalığı, Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı Tebliği

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 45. Maddesi gereği yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme esaslarını belirleyen 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 20 ve 21 Haziran tarihlerinde 3 oturumda gerçekleştirilecektir.

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT) 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10:15’DE başlayacak ve 135 dakika sürecektir.
  • Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 21 Haziran 2020 Pazar günü 10:15’de başlayacak ve 180 dakika sürecektir.
  • Yabancı Dil Testi (YDT), 21 Haziran 2020 Pazar günü saat 15:45’de başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

Adaylar sınava giremeyerek madur olmamak için sınav saatlerine çok etmelidirler. Sınavların yapılacağı okullara giriş sınav oturumunun başlamasından 15 dakika öncesinde sona ermekte, ÖSYM bu konuda taviz vermemeke ve hiçbir mazereti kabul etmemektedir.

(Sınava giriş sabah oturumlarında en geç 09:59, öğleden sonra oturumlarında en geç 15:29’dur.)

Kİmlik ve güvenlik kontrolleri ile oturum salonlarına giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi, olası aksiliklerin önüne geçilebilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

Adaylar sınav salonuna, sınav oturumuna ait Sınav Giriş Belgesi ve T.C. Kimlik Kartı veya süresi dolmamış pasaport konytrolü yapılarak alınacaktır. Öğrenci adayları bu  iki belgeyi mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar.

Sınava Giriş Belgesi ve Kimlik Kartı fotoğraflı olmak zorundadır. Fotoğrafsız belgeler kabul edilememektedir.

Sınava belgelerinizde aşağıdaki sorunlar mevcutsa,  sınava tarihine kadar bu belgeleri istenen hale getirmelisiniz.

  • Soğuk damgasız kimlikler
  • Adayın kolayca tanınmasını engelleyen güncel olmayan bir fotoğraf.
  • Üzerinde TC Kİmlik numarası bulunmayan kimlikler.
  • Geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar.

Sınava giderken yanınızda istenen belgeler dışında herhangi bir araç-gereç vb. eşya götürmeyiniz. Sınav görevlileri emanet kabul etmemektedir.

6114 sayılı kanunun 7. maddesinin 5. fıkrası gereği, sınav ilgili açıklama ve duyurular Ölçme, Seçme ve Yerletirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı internet sitesinde yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından sınav ve yerleştirmelerle ilgili alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler, ÖSYM’nin internet sitesinden kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu nedenle adayların ÖSYM internet sitesini sıklıkla kontrol etmeleri faydalı olacaktır.

Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü Uygulaması

“Sınavdan önce veya sınav günü kimlik belgelerini kaybeden adayların mağdur olmaması için şimdiye kadar yalnozca YKS ve KPSS sınavlarında uygulanan nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulaması, 2019 yılında tüm basılı sınavları kapsayacak şekilde genişletildi. Açık tutulacak nüfus müdürlüklerinin bilgileri her sınav için, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak.”

YKS Klavuzu Pdf İndir

Sınava Kalan

 
 

ÖSYM Başvuru Merkezleri (pdf)

2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı “ÖSYM Klavuzu”” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir