Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Bursa’da 2008’den beri faaliyet gösteren, binlerce öğrenci yetiştiren, köklü özel liselerden biri olan İdea Koleji, eğitimin ülke çapında ilk önce ele alınması gereken ciddi, başlı başına önemli bir konu olduğunun bilincindedir.

Ükemizdeki eğitim sistemlerinin farkında, değişiklikliklerin yakından takipçisi özel bir liseyiz ve milli bir model oluşturarak eğitim sistemimizi baştan aşağıya yenilemenin gerekli ve önemli olduğuna inanmaktayız.

Gerek üniversitelerimizde, gerekse diğer mecralarda yetişmiş çok sayıda uzmanımızın eğitim sistemlerini geliştirmek için gerekli yeterli bilgi ve kabiliyete sahip olduklarına dair inancımız tamdır.

Bursa'da Özel Bir Lise 1 İdea Koleji

Eğitimde Sınav Sistemi

Eğitim sistemimizde geliştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz öncelikli sorunların başında sınav sistemi vardır. Becerileri, istekleri, yetenekleri ve beklentilerinin ne olduğuna bakmadan, 2-3 saat süren (bu süre zarfında fizyolojik ve psikolojik durumlarını da görmezden gelerek) ve sadece bilgi birikimini ölçen sınavlarla öğrencilerimize bir gelecek çizmeye çalışıyoruz. Bu ne kadar doğru olabilir ki? Tabi ki donanımlı olacaklar, çalışkan olacaklar, enerji kullanacaklar. Ancak doğru şekilde ve doğru alanda olmak kaydıyla… 

Bursa Özel Lise: İdea Koleji

Sınav Kaygısını Ortadan Kaldırmak

Sınava hazırlayan bir sistem içinde yetişmiş ve işi sınavlara öğrenci hazırlamak olan bir öğretmen olarak, bu söylediklerimi belki bir özeleştiri olarak düşünebilirsiniz, ancak bizlerin eğitimci kimliği her zaman doğru olanın savunuculuğunu yapmamızı gerektirir. Bu nedenledir ki üstüne basa basa şunu vurgulamak isterim, öğrencilerimizin meslek edinmesini sağlayacaksak, onlara becerileri doğrultusunda gelecek kazandıracaksak, bilim ve sanat insanı yetiştireceksek bunu ancak üniversite sınavı garabetini ortadan kaldırarak yapabiliriz. Eğer sınav kaygısını ortadan kaldırırsak sanata, spora, bilime ve daha birçok alana gerçek yetenekler kazandırabiliriz. 

Bursa Özel Lise: İdea Koleji

Biz de ÖZEL İDEA LİSESİ olarak dershanelerin dönüşümüyle beraber okul sürecine giren bir öğretmen kuruluşuyuz. Sloganımız “Eğitimde farklı bir bakış açısı”. Kalıplara girmekten hoşlanmayan bir kimliğimiz var.

Sınıfları sekiz öğrencili, masa başı eğitim veren, öğrenciyle çalışan ve onu çalıştıran bir sisteme sahibiz. Temel hedefimiz çalışkan, ne istediğini bilen, kendini özgürce ifade edebilen, disiplinli, sosyal, toplumsal sorumluluklarının farkında bireyler yetiştirmek. Yani önce eğitim.  

idea koleji yurtdışı gezileri

Cengiz Demirtaş
İdea Koleji Okul Müdürü