2019 Bursluluk Sınavı Bursa İdea Koleji Kontenjanı

Bursluluk Sınavı, ekonomik kaynakları yetersiz öğrencilere tamamen üctesiz eğitim fırsatı vermektedir. Bir MEB fonu olan, Bursluluk Sınavı (İOKBS), Bursa İdea Koleji’nde Ocak ayının ikinci hafta sonu gerçekleştirilecektir.

Başvuru Formu

Özel Okul Bursluluk Sınavları Hakkında, İOKBS Programı 

İlk ve Orta Öğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile öğrencilere sağlanan destek, geri ödemesi gerekmeyen bir devlet fonudur. Sınava MEB’in yasal olarak yetkilendirdiği özel okullarda girilebilir.

İOKBS, eğitim maliyetleriyle ilgili yardım almak isteyen öğrenciler için mükemmel bir kaynaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İOKBS için gerekli gördüğü şarları sağlayan her öğrenci aşağıdaki Bursluluk Sınavı 2019 başvuru formunu doldurarak kayıt işlemlerini başlatabilir.  

Sınav Detayları Sık Sorulanlar İdea Koleji İOKBS Şartnamesi

12-13 Ocak2019 Bursluluk Sınavı Başvuruları kapanmıştır.

Sınav sonuçları 16 Ocak 2019 tarihinde saat 17:00’da web sitemizde yayınlanacak. Sınav sonuçları sayfasını kısayollarınıza ekleyebilirsiniz.

Sınav Sonuçları Sayfası
Bursluluk Sınavı Sonuçları

2019 Bursluluk Sınavını Kazanmak

Çok sayıda öğrencinin girdiği bursluluk sınavları,  öğrencileri belli oranlarda değerlendirmek için, seçici sistemler kullanır. 

Her başarının arkasında sistemli çalışmak ve disiplinli eğitim geçmektedir. Bursluluk sınavlarını kazanabilmek için öğrenciler, bu sınavı kazanmaya inanmalı ve hiçbir zaman inançlarını kaybetmemelidirler. Bize göre başarmaya inanmak kazanmanın yarısı değil tamamıdır. Çünkü inanmamızı sağlayan, yaptıklarımızdır!.

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Özel okullarda Bursluluk Sınavı tarihleri ikamet edilen şehre ve okula göre farklılıklar gösterebilir. Sınav yetkisi kanunla MEB tarafından okul müdürlüklerine verilmiştir. Özel okullarda yapılan Bursluluk Sınavları da diğer devlet okulları gibi ücretsizdir.

Öğrenciler sınavdan önce başvuru sürecini iyi takip etmeli ve başvuru esnasında girdiği bilgilerden emin olmalıdır. 

Daha önce PYBS olarak bilinen bu sınava ikamet ettiğiniz şehirdeki özel veya devlet okullarında katılabilirsiniz.

Her okul farklı teknik ve donanıma sahiptir. Sınava ilgilendiğiniz bir okulda girerek, okulu ve öğretmenleri daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. (Bkz. İdea Eğitim Programları)

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı
Bursaluluk Sınavı 2019 Tanıtım Görseli

Sık Sorulanlar

Bursluluk Sınavına Bursa'da nerede girebilirim?

Sınava MEB in yasal olarak yetkilendirdiği özel okullar ve devlet okullarında katılabilirsiniz.

Okulumuz nerede?

Okulumuz FSM-Mudanya Bulvarı Kavşağına 500 m. mesafededir. Metro ile ulaşacak olanlar Esentepe veya Fethiye Metro duraklarında inerek ulaşabilirler. Her iki durağa eşit mesafededir.

Yol tarifi için tıklayın.

Bursluluk Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Eskiden PYSB olarak bilinen Bursluk Sınavı sonuçlarının açıklanması sınava girsiğiniz okula göre değişiklik gösterebilir. Okulumuzda sınav sonuçları 15 Ocak 2019 tarihinde web sitemiz üzerinden açıklanacak, ayrıca öğrenciler eposta ile bilgilendirilecektir.

Sınav sonuçları sayfası: https://kolejidea.com/2019-bursluluk-sinav-sonuclari

15 Ocak tarihinden itibaren kontrol edebilirsiniz.

Sıanava Çalışmak

Sınavlarda başarılı olamayan öğrenciler, genellikle belli bir strateji ile çalışmayan ve bu stretijiyi alışkanlık haline getiremeyen öğrencilerdir. Her öğrenci kendi öğrenme becerisini keşfetmeli, kendi çalışma stilini oluşturmalıdır.  

Öğrenme stratejilerinin uygulanmasında motivasyon çok önemlidir ancak temeli disiplinli olmaktır. Çünkü her gün motive olamayız. Motive olamadığımız zamanlarda da yapmamız gerekeni yapmamızı sağlayan şey disiplindir. Disiplin  kısaca bir planlama ve planlananlara uymak için gösterilen çabadır. Öğrenciler, öğrenme sürecinde günlük aktiviteleri de ihmal etmemeli, sosyal ilişkiler kurmalı, sportif faaliyetler gerçekleştirerek zihinsel çeşitliliklerini korumalıdırlar.

Öğrenme sürecinde ebeveynlerin desteği önemlidir. Ebeveynler öğrencilerini her konuda desteklemeli ve çocuklarının eğitim sürecinde yanlarında olduklarını onlara hissettirmelidirler. Başarı bir ekip çalışmasıdır, genellikle tek bir kişinin uğraşı sonucu elde edilemez. Her başarının arkasında görünmeyen kayramanlar olduğu gibi görünmeyen sorumlular da bulunur. (Bkz. İdea Rehberlik Sistemi)

Bursluluk Sınavı

Bursluluk Sınavı Başvuruları

Bursluluk Sınavı Başvuru Kontenjan Dağılımı: Her yıl oluşturulan parasız yatılılık, bursluluk kontenjanlarının %10’u kanunla hak tanınan öğrencilere verilir. %5’i Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kadrolu / sözleşmeli olarak çalışan, emekli veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci çocuklarına, %5’i ailesinin ikamet ettiği konumda ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imamhatip ortaokul olmayan öğrencilere verilir. %80’i ise Bursluluk Sınavı Sonuçlarına göre belirlenir. Başta belirtilen kontenjanların dolmaması, birtakım spesifik şartların oluşmaması halinde fark %80’lik Bursluluk Sınavı kontenjanına ilave edilir.

2019 Bursluluk Sınavı Bursa - Online Kayıt - Başvuru Formu 2 İdea Koleji

Bursluluk Sınavı Soruları

Bursluluk Sınavı soruları için verilen cevaplar hesaplanırken, her testin standart puanları, ilgili katsayılar ile çarpılarak ağırlıklı standart puanları hesaplanır. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanır ve Toplam Ağırlıklı Standart Puan bulunur. Değerlendirme aşamasında Merkez Sınav Kuruluya da yargı mercileri tarafından iptal edilen sorular, değerlendirme dışında bırakılarak, diğer soruların puan değerleri yeniden belirlenir.

Bursluluk sınavı puan hesaplama

İOKBS Sonuçları: Bursluluk sınavı paun hesaplama şöyle yapılır. Adayların cevap kâğıdı, optik okuyucu ile değerlendirilir. Bursluluk Sınavında sorulan soruların doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının 1/3’ü, doğru cevap sayısından çıkarılarak doğru cevaplara karşılık gelen ham puan bulunur. Bu şekilde adaylar için dört farklı ham puan hesaplanır.

Bursluluk Sınavı puan hesaplama yapılırken, sınava katılan tüm öğrencilerin ham puanlarının toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek testtlerin ortalaması belirlenir. Ham puanlar ve test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı, her testinstandart sapma değerini belirler.Öğrencilerin her testen gelen standart puanı, ilgili testen gelen ortalama ve standart sapma kullanılarak hesaplanan aday ham puanlarının ortalamasını 50, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Bursluluk Sınavı idea Koleji

Her testin standart puanları, ilgili katsayılar ile çarpılarak ağırlıklı standart puanları hesaplanır. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanır ve Toplam Ağırlıklı Standart Puan bulunur. Değerlendirme aşamasında Merkez Sınav Kuruluya da yargı mercileri tarafından iptal edilen sorular, değerlendirme dışında bırakılarak, diğer soruların puan değerleri yeniden belirlenir.

Sınav Başvuru Formu

 

Bursluluk Sınavı ne zaman açıklanacak?

Bursluluk SInavı sonuçları İdea Koleji’nde 15 Ocak 2019 tarihinde açıklanacak, eposta ile öğrencilere duyurulacak ve web sitemizde yayınlanacaktır.

Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandıktan sonra kazanan öğrencilerimiz neler yapmalılar?

MEB’in yayınladığı kılavuza göre, “Bursluluk  kazanan öğrenciler, bursluluk ile ilgili işlemlerini, okul müdürlüğü tarafından, ilgili burs döneminde e-Burs Uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir.”  Bursluluğa hak kazanan öğrencilerin bu burslarını ne kadar ve hangi süreler dahilinde alacağı da yönetmelikte belirtilmiştir. 

Bursluluk SInavı Klavuzu MEB

Sık Sorulanlar

Bursluluk Sınavına Bursa'da nerede girebilirim?

Sınava MEB in yasal olarak yetkilendirdiği özel okullar ve devlet okullarında katılabilirsiniz.

Okulumuz nerede?

Okulumuz FSM-Mudanya Bulvarı Kavşağına 500 m. mesafededir. Metro ile ulaşacak olanlar Esentepe veya Fethiye Metro duraklarında inerek ulaşabilirler. Her iki durağa eşit mesafededir.

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL İDEAL DÜZEY FEN ve ANADOLU LİSESİ BURSLULUK SINAVI ŞARTNAMESİ

Madde1 – Kapsam;
Bu şartname, Özel İdeal Düzey Anadolu Lisesi tarafından düzenlenecek olan bursluluk sınavına katılacak tüm özel ve devlet okullarındaki, 8., 9., 10., 11. sınıflarda okuyan öğrencileri kapsar.

Madde 2 – Dayanak;
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan 62. ve 63. maddeler.

Madde 3 – Tarih ve Oturum;
12.01.2019 tarihinde;

09:00 8.sınıflar
11:00 9.sınıflar
14:00 10.sınıflar 
16:00 11.sınıflar

olarak 4 ayrı oturum şeklinde yapılacaktır

13.01.2019 tarihinde;

11:00 9.sınıflar
14:00 10.sınıflar 
16:00 11.sınıflar

olarak 3 ayrı oturum şeklinde yapılacaktır

Madde 4 – Başvuru Koşulları;
Başvuru tarihleri : 15 Aralık 2018 – 11 Ocak 2019
Online Başvuru : www.kolejidea.com
Telefonla Başvuru : 224 452 70 33 – 501 207 89 38 şeklinde başvurular alınmaktadır.

Madde 5 – Sınav Uygulama Koşulları;
Sınav, 90 soru olup sınav süresi 90 dakikadır.
4 yanlış 1 doğruyu götürecektir.

Madde 6 – Bursluluk Oranları;
*90-80 net arası : %100
*80-70 net arası : %75
*70-60 net arası : %50
*60-50 net arası :%40
*50-40 net arası :%25

*Sınava katılan tüm öğrencilere :%10 oranında indirim uygulanacaktır.

Madde 7 – Kazanılan Bursun İptali -Öğrencinin Orta Öğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği gereğince disiplin cezası alması durumunda bursluluk hakkı sona erer.

Öğrencinin yıl sonu başarı puanının 90’ın altına inmesi halinde bursluluk hakkı sona erer.

Madde 8 – Genel İlkeler *Bursluluk indirimi yalnızca eğitim bedeli için geçerlidir. Yemek, kıyafet, servis, kırtasiye bu indirime dahil değildir.

*Sınavlar 8., 9., 10. ve 11. Sınıf öğrencilerine uygulanacaktır. *Sınav sonuçları ile ilgili olarak, velilerle iletişime geçilecektir.

*Bursluluk indiriminden yararlanan öğrenci ayrıca erken kayıt indiriminden yararlanamaz.

*İndirimler yıllık olup öğrencinin bursluluk hakkını madde 7 gereğince kaybetmemesi gerekir. *Bursluluk indirimleri, 10 Şubat 2019 tarihine kadar kayıt yaptırıldığında geçerlidir. *İndirimli öğrenci kayıtları boş kontenjanlarla sınırlıdır.

*Bursluluk sınavı için başvurular 11 Ocak 2019 da sona erer.

*Sınavlar Özel İdea Koleji, Bağlarbaşı Mah. Sanayi Cad. No:342 Osmangazi/BURSA adresinde uygulanacaktır.

Özel İdeal Düzey Eğitim Kurumları

Başvuru Formu