Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Günümüzde Çevrimiçi Eğitim

İnternet 25 yıl önce neredeyse hiç kullanılmıyordu. Günümüzde ise, şimdiye kadar oluşturulan en büyük, en erişilebilir bilgi veritabanına dönüştü. İnsanların iletişim, alışveriş, sosyalleşme, iş yapma ve bilgi ve öğrenme hakkında düşünme biçimlerini değiştirdi. Uzaktan eğitimde ek olarak ve çok daha fazlası olan online eğitim, geleneksel sınıfları değiştiriyor ve eğitimi her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor.

Çevrimiçi eğitim, öğrencilerin ev bilgisayarlarını kullanarak internet üzerinden aldıkları bir eğitim şeklidir. Birçok öğrenci son on yılda ve özellikle içinde bulunduğumuz covid-19 Pandemi döneminde popüler hale geldi.

Bizler de İdea Koleji olarak, uzun zamandır alt yapısı üzerinde çalıştığımız online eğitim sistemimizi pandemi döneminde hayata geçirerek öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Çoğu zaman dijital teknolojiler kullanılarak yürütülen çevrimiçi diploma ve kurs programları kolej veya üniversitelerin çevrimiçi öğrenme portalı üzerinden sağlanır. (bkz. https://ideakolejonline.com/)

Online eğitim nedir? Online eğitim dünyada birçok farklı şekilde ifade edilmektedir. Bunlar:

  • Bilgisayar tabanlı eğitim,
  • Web tabanlı eğitim,
  • İnternet tabanlı eğitim,
  • Çevrimiçi eğitim,
  • E-öğrenme (elektronik öğrenme),
  • Mobil öğrenme
  • Bilgisayar destekli uzaktan eğitim

Yukarıda belirtildiği gibi çevrimiçi eğitim birçok isme sahiptir ve çeşitli öğretim stillerine sahiptir. Online eğitim, öğretmen – öğrenci etkileşimi ve sınıf materyallerinin dağıtımı için İnternet’e dayanan elektronik olarak desteklenen öğrenme yönetimidir.

Online eğitim, geleneksel sınıfların dışında, kolej ve üniversite kampüslerine fiziksel erişim olmadan öğretmek ve öğrenmek için her geçem gün daha da önem kazanan bir eğitim ve öğretim sistemidir.

Çevrimiçi eğitim sayesinde, öğrenciler internet erişimi ve elektriği olan her yerde eğitim alabilirler. Ses, video, metin, animasyonlar, beyaz tahta uygulamalarından oluşan interaktif uzaktan eğitim ortamlarında öğretmenlerle canlı sohbetler yapılabilir.

Online eğitim, geleneksel bir sınıftan çok daha fazla esnekliğe sahip, zengin bir öğrenme ortamıdır. Tam potansiyeli ile kullanıldığında, online eğitimin yüz yüze eğitim kadar etkili olabilimektedir. İlgi çekici, yenilikçi, eğlenceli ve neredeyse herkesin katılabileceği, uyarlanabilir bir öğrenme programıdır.

Online Eğitim Programları Nelerdir?

%100 Online Eğitim

Tamamen online mezuniyet dereceleri sunan, kolej veya üniversite kampüsüne hiç gitmeden yapılan eğitimlerdir.

Karma Eğitim

Karma eğitim, öğrencilerin çevrimiçi ve kolej içi yüz yüze verilen derslerin bir kombinasyonunundan oluşur.

Online Kurslar

Çevrimiçi kurslar bir lisans programının parçası olsa da, belirli bir konuda ustalaşmak veya belirli bir beceri öğrenmek için kendi başlarına da alınabilirler.

Online eğitim, okullar, kolejler ve üniversiteler için kolay değildir. Çevrimiçi eğitim kurumları online eğitimin kalite gerekliliklerini karşılamalıdır.

Birçok çevrimiçi eğitim kurumu online programlar geliştirmek için kendini ispatlamış öğrenme yazılım altyapılarına entegre olmak zorundadır. Online eğitim vermek, bir eğitim yazılımının sağladığı ileri seviye uzmanlık ve teknolojiden yararlanmayı gerektirir.

idea koleji