Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Okul Müdürümüz Cengiz Demirtaş’ın Konuşması

Hoş geldiniz değerli konuklar, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün burada kendi irademizle toplanabilmişsek, bu topraklarda özgürce kendi kaderini çizen bir toplum olabilmişsek eğer söze herhalde ondan başkasının adıyla başlanmaz diye düşünüyorum. Bu sebeple sizlerin huzurunda Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve bu vatanı bize armağan eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Dualarımızda hep yerleri olacak.

Evet gençlerimiz hayatlarında bir sonraki aşamaya geçmenin arifesindeler. Bugün de onları geleceğe uğurlamak için bir aradayız. Doğdukları andan bugüne gelene kadar neler yaşandı. Ne çabalar sarf edildi. Maalesef ki rekabetin üst seviyede olduğu dünyanın en acımasız eğitim sistemlerinden birine sahibiz. Bu zor koşullara göğüs geren siz öğrenci ebeveyn ve yakınlarını, bu ışıltılı gençleri bu günlere getirmede verdiğiniz mücadele ve koşulsuz destek için ayrıca kutluyorum.

Bu kocaman senelerin bir bölümünde bir şekilde yollarımız keşişti. İdea felsefesinin 16. yılını tamamlarken okul olarak 9. Dönem mezunlarımızı veriyoruz. Çalışkan, disiplinli, özverili ilkeli bir eğitim anlayışıyla bir eğitim dönemini daha bitiriyoruz. Okul olarak çocuklarımızın hayatlarına dokunup gelecekleri için önemli bir viraj olan üniversite hazırlık sürecini hakkıyla yerine getirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Zaman zaman kendimizi anlatmak zorunda kaldığımız, çok çalıştığımız için eleştirildiğimiz anlar da olmadı değil hani. En büyük gayemiz bazen onlara rağmen başarılı olmalarını sağlamak. Çalışırken ne saate bakıyoruz ne de kimi çalıştırdığımıza. Biraz da reklamımız olsun tabi. Başka yerde yapmıyoruz.

Biraz da mezunlarımıza seslenmek isterim Sevgili öğrenciler, hayatınızın başka bir evresine geçiyorsunuz. Sizlerin yetiştiği dünya, büyük bir dönüşüm ve değişim içinde. Teknoloji hızla ilerliyor, küresel sorunlar büyüyor ve toplumların ihtiyaçları da değişiyor. Sizler, bu zorlukları fırsata çevirecek, çözümler üretecek ve dünyayı daha iyi bir yer yapacak olan nesilsiniz. Bu nedenle, geleceğinize umutla bakın. Hayat size sorulmuş sorular silsilesinin beş seçeneğinden ibaret değil. Yani bir seçenek doğru olan seçenek olmayacak. Kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin. Her ne olursa olsun, karşınıza çıkan engelleri aşabileceğinize ve hedeflerinize ulaşabileceğinize inanın. Disiplinli, çalışkan, sorumluluk sahibi, vatanını seven bireyler olun.

Ve unutmayın! sizi yetiştiren ailenize, ilkokuldan beri bütün öğretmenlerinize, bastığınız sizi besleyen bu toprağa, soluduğunuz bu havaya, mahallenizdeki ağaçlara ve kaldırımlara borçlusunuz. Gayeniz belki iyi bir üniversite iyi bir meslekle beraber bol para kazanmak olabilir. Ama asıl olanın insan olmak, erdem sahibi, ahlaklı, vicdan sahibi olmak olduğunu bilmelisin. En önemlisi kendinizden daha büyük bir bütünün parçası olduğunuzu bilmelisiniz. Bakın Nazım dizelerinde bunu nasıl anlatıyor…

Yaşamayı ciddiye alacaksın,
yani, o derecede, öylesine ki,
mesela, kolların bağlı arkadan,
sırtın duvarda, yahut,
kocaman gözlüklerin,
beyaz gömleğinle bir laboratuvarda insanlar için ölebileceksin,
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
hem de en güzel,
en gerçek şeyin yaşamak olduğunu bildiğin halde.
Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
yetmişinde bile, mesela,
zeytin dikeceksin…

Ve değerli mezunlarımız: siz ülkemizin, milletimizin geleceği ve aydınlık yüzüsünüz. Bizler burada sizlerin başarılarını alkışlamak için varız. Her ne kadar öğretmenlerinize ve ailelerinize sizlere olan benzersiz katkılarından ötürü minnettar olsak da, bu güne sizler kendi çaba ve alın terinizle geldiniz. Okulumuz ise sizlere başarma yolunda benzersiz bir start verdi. Son olarak Birlikteliğimizin asıl gayesi olan 2 hafta sonra gireceğiniz üniversite sınavında hakkettiğiniz karşılığı almanız için bu kalan zamanda bütün varınızı yoğunuzu ortaya koyarak çalışacağınızı ümit ediyor. İlerideki başka başarılarınızı alkışlama fırsatım olacağı günlerin yakın olduğunu da biliyorum. İnanıyorum ki ülkemiz ve dünya sizler ile daha iyi bir yer olacak. Mezuniyet başarınızı tekrar içtenlikle kutlarım. Yolunuz açık olsun.

Cengiz Demirtaş
Okul Müdürü