Öğrenmenin Sosyal Ortamları

Güvene Dayalı Eğitim

Bu günün öğreniminin çoğu sosyal bağlamda gerçekleşir.

Birçok öğrenme türü, dokunma ve hissetme deneyimleri ile en iyi şekilde elde edilir. Deniz biyolojisi, deniz yaşamının tüm yönleriyle çalışarak en iyi şekilde öğrenilir. Tarih öğrenmenin en iyi yolu savaş alanlarına seyahat etmek, kaleleri gezmek, antik kalıntıları incelemek, eski giysiler giyinmektir. Tesisatçı olmanın en iyi yolu, yetenekli bir tesisatçı ile çalışmak ve gerçek dünyada sıhhi tesisat sorunlarını çözmek için uygulamalı işlerle ilgili görevler gerçekleştirmektir.

Bir günlük kamplardan çok haftalık kamplara kadar uzanan öğrenme kampları, belirli konular etrafında çoğalmaya başlamalıdır. Bazı kamplarda matematik ve fen gibi daha akademik çalışma alanları olacak, diğerleri ise ahşap işleme veya oto tamir gibi daha farklı yetenek konuları işlenenecek. Her kamp kendi kimliğine sahip olacak, kendi uzmanlarını kullanacak ve uzmanlığı doğrulamak için yerleşik bir test sistemi ile eğitim yazılımına bağlı belirli bir öğrenme deneyimine odaklanacaktır.

Sınıfta bir öğrenci, bir soru sorduğunda, bütün sınıf öğrenir.

Bu günün öğreniminin çoğu sosyal bağlamda gerçekleşir. Sınıfta bir öğrenci, bir soru sorduğunda, bütün sınıf öğrenir. Bunlar, öğrenme sürecinin aşırı hiper bireyselleşmesi ve çok ciddi, tek kişilik bir deneyim olması durumunda ortadan kaybolabilecek bir öğrenme ortamının parçalarıdır.

Sosyal Öğrenme

Teknolojinin insanları izole eden bir tarafı malesef var. Örnek olarak, birçok genç kız bugün cep telefonlarını elinde tutarak bekliyor ve tenefüs zili çaldığı anda konuşmaya başlıyor. Bu, onları, sohbet etmek için iyi bir zaman bulmak isteyen erkeklere ulaşılamaz hale getirir. Bir sınıf bilgisayarında oturmak veya bir video izlemek, bireylerin etrafında sosyal engellerin yerleştirilmesiyle yaratılan diğer teknoloji izolasyonu biçimleridir.

Bununla birlikte, kalıcı ilişkiler, ortak, paylaşılan deneyimlere dayanmaktadır ve sosyal ilişkiler kurma ihtiyacını karşılamayan herhangi bir öğrenme sistemi, öğrenme ortamının kritik bir boyutunu eksiltecekkcektir.
Öğrenme kampları sadece kısmi bir cevaptır. İlişkileri güçlendirmek için tasarlanan ders materyalleri bu sorunu ele alabilir, ancak sosyalleşmenin gücü ve ilişki kurma ihtiyacı göz ardı edilemez.

Mevcut okul sistemlerinin, çok düzgün olmayan, karmaşık bir geçişten geçtiğini görüyoruz.

Gelecekte bunların şu şekilde değişeceğine inanıyoruz:
Belki de yeni sisteme uyum sağlamak için en hızlı olacak insanlar öğrenciler olacak. İlgi duymadıkların belirli dersleri öğrenmek zorunda kalmak yerine, en çok ilgilendikleri konuları seçme konusunda özgür olacaklardır.

Çoğu öğrenci ülke çapında çeşitli öğrenim kamplarına seyahat etme fırsatına sahip olacak. Giderek daha fazla öğrenci sistemi kullanmaya başladıkça, yeni kurslara olan talep giderek daha fazla kişinin eğitim yazılımı geliştirmesine neden olacaktır.

Sosyalleşmenin gücü ve ilişki kurma ihtiyacı göz ardı edilemez.

Bazı okul binaları, hem çocuk hem de yetişkin öğrencilere hitap eden, 24 saat açık olan, sistemle ya da belirli bir konuda mücadele eden kişilere yardımcı olmak için destek personeli sağlayan öğrenim merkezlerine geçecektir.

Diğer okul binaları veya bina bölümleri, insanların yeni eğitim yazılımı üretmesi için gerekli araç ve gereçlerle dolu üretim merkezlerine dönüşecek. Personel ayrıca eğitim yazılımı tasarımı ve yaratılmasına yardımcı olmak için hazır olacaktır.

Öğretmenler değişikliklerin gerçekleşmesi için dikkate alınması gereken birçok iyi seçeneğe sahip olacak. Bazı öğretmenler okul binalarında kalacak ve daha fazla yardıma ihtiyaç duyan öğrenciler için rehber, antrenör ve öğretmen olarak çalışacaklardır. Diğerleri etkinlik planlamacılarına geçecek ve tasarımın sosyal yönünü yeniden yapılandırmaya yönelik olarak tasarımcıları deneyimleyecek.

Sosyal Öğrenmenin Önemi

Diğer öğretmenler kendi öğrenim kamplarını veya kamplarını geliştirmeyi seçeceklerdir. Öğrenme kampları, belirli ders yazılımlarına bağlı belirli bir deneyimsel konuda uzmanlaşacaktır. Bu öğretmenler, kendi işletmelerini, kamplarına gitmeyi tercih eden öğrenci sayısından kaynaklanan gelirlerle etkin bir şekilde işleteceklerdir.

Daha girişimci fikirli öğretmenlerden bazıları, tam zamanlı eğitim yazılımı üreticileri olmayı seçebilir. İyi ve etkili yeni eğitim yazılımı yaratma teknikleri, yeni ve daha iyi araçlar kullanılabilir hale geldikçe, birden fazla evrimsel aşamadan geçen yinelemeli bir süreç olacaktır.

Başlangıçta insanlar kendi kurslarını veya çocuklarının tamamladığı dersleri ödeyecek. Daha sonra, hibeler ve krediler için sistemler daha geniş bir yelpazede öğrencilerin katılmasına izin verecektir. Sonunda hükümet öğrenci masraflarını ödemeye başlayacaktır.

Hükümetin sponsor olduğu finansman mekanizmaları ile öğrenciler, her biri yaklaşık 20.000 kredi siparişi üzerinden, bir üniversite lisans derecesine denk eğitimi tamamlamak için yeterli kredisi ile burslandırılıp, bu kredi üzerinden bir hesap verilebilirlik oluşturulabilir.

Bu krediler tükendiğinde, öğrenciler otomatik olarak kredi kartı düzenlemelerine girer ve ek olarak kullanılan kredilerin zaman içinde geri ödenmesi gerekecektir.

Eğitim yazılımı üreticileri artacak

İkinci bir finansman boyutu, öğrenim kamplarına harcanabilecek yıllık kredi miktarı olabilir. Kampların fiyatları değişeceğinden, öğrencinin bir yıldan diğerine fonlamayı devirmesine izin verilecek.

Değişim, daha hızlı, daha akıllı, daha iyi bir insan sınıfına sahip olmamızı zorunlu kılıyor. Mevcut sistemler bunun önünde bazı engeller teşkil ediyor. Geleceğin eğitim sistemleri, standartlaştırılmış bir hızlı eğitim yazılımı oluşturucu ve tek noktadan küresel bir dağıtım sistemi ile ortaya çıkacak.

Bilgi, yüksek oranlarda büyüyor ve bu bilgiyi faydalı bilgiye ve becerilere dönüştürme becerimiz, ders yazılımlarının eksikliği yüzünden engelleniyor. Biz bu olguyu bir eğitim yazılımı vakumu olarak görüyoruz. Eğitim yazılımlarından yoksun olmamızın temel nedeni, onu oluşturmak için hızlı ve kolay bir sistem geliştirmememizdir.

Hızlı bir eğitim yazılımı oluşturulduktan sonra bir dizi standart geliştirilecektir.

Eğitim yazılımı üretmeye yönelik araçlar yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldikçe, dünyanın dört bir yanındaki insanlar içerik oluşturmaya başlayacak ve YouTube ile iTunes’daki içeriğin dramatik yükselişine benzer bir eğitim yazılımı patlaması göreceğiz.

Bu değişim sonucunda toplumdaki dramatik değişimleri görmeye başlayacağız. Aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle öğrenme hızı on kat artacak:

Güvene dayalı öğrenme, öğrenme hızını ve kavrayışını önemli ölçüde artıracaktır.

İstediğimizi, ne zaman istediğimizi öğrenmek – bir öğrenci tarafından belirlenen bir ders gündeminden uzaklaşmak, bir öğrencinin hiper-bireyselleştirilmesi, kendi kendine seçmesi ve istediği zaman planlanması, motivasyon düzeylerini önemli ölçüde değiştirecektir. Zamanla gelişen teknoloji, öğrenmenin hızını ve kavrayışını sürekli olarak geliştirecektir. Öğrenme hızı on kat artacak ve şu andaki K-12 eğitim sisteminin eşdeğeri bir yıllık öğrenme değerine kadar sıkıştırılabilecektir. Gelecekte, işgücüne giren öğrencilerin bugün olduğundan on kat daha akıllı olacağını tahmin ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir