Blog İdea

Geleceği Şekillendiren Fikirler: İdea Koleji Blog Yazıları

Milli Eğitim Bakanlığı, 40 öğrenciyi bulan sınıfların olduğu devlet okullarında çözüm üretme arayışları içinde, hibrid denilen yarısı okulda yarısı uzaktan olacak bir model üzerinde çalışıyor. Öncelikli çözüm, sınıflarda ve okullarda daha az öğrenci bulundurabilmek. “Okullar açılsın mı? yoksa uzaktan eğitime devam mı edilsin?” tartışmaları süredursun, öğrenciler okul dışında her yerdeler. Sokağa çıktığınızda maske konusunda dikkat edilmediğini, sosyal mesafenin kalmadığını, AVM, cafe, restaurant vb. alanların dolu olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Hal böyleyken öğrencilerin okullarda olmasının, daha kontrollü bir alanda olmaları açısından daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.

Bu süreçte aile bireylerinde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, akciğer hastalıkları (örneğin KOAH), kanser hastalıkları bulunanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, evinde yaşlı olanlar gibi risk seviyesi yüksek olanlarda ailenin iznine bağlı olarak öğrencinin eğitimine online olarak devam etmesine imkan sağlanmalıdır. Ancak bunun dışındaki öğrenciler için okula gelmelerinin hem normalleşme süreci açısından hem de öğrencilerin kontrol altında olması açısından gereklidir.

Okulumuz 9 kişilik sınıflarıyla sürekli yüz yüze eğitime uygun şartlara sahip olmasına rağmen COVİD-19 bulaşısına karşın şu önlemleri alarak eğitime devam edecektir:

  1. Tek masa etrafında yer alan eğitim modeli yerine tek kişinin oturduğu ve aralarına sosyal mesafenin uygulandığı oturma düzenine geçilmiştir. (Yine bir sınıfta en fazla 9 öğrenci olacak şekilde)
  2. Sınıf içi öğrenci dolapları sınıf dışına alınmıştır.
  3. Yemekhane oturum sayısı 2’den 4’e çıkarılarak öğrencilerin aynı anda bulunma oranı azaltılmıştır. Yemekhane masalarında seyreltilmiş oturma düzeni olacak.
  4. Yemekhanede kullanılan, ekmek, kaşık, çatal, tuzluk, baharatlık vs. gibi unsurlarla ilgili önlemler alınmıştır. Kantinde para kullanılmayan kartlı sistemle alışveriş bulunmaktadır
  5. Okulların bütün alanlarında dezenfektan cihazları bulundurulmaktadır.
  6. Okul girişinde hijyen paspası kullanılacak girişte ateş ölçümü yapılacaktır.
  7. Öğrencilerin okulun bütün alanlarında maske ve siperlik takma zorunluluğu bulunmaktadır. (ilk siperlikler okulumuzca verilecek)
  8. Kütüphanede az sayıda öğrenci bulunacak şekilde oturma düzeni oluşturulmuştur.
  9. Korkuluklar, kapı kolları gibi ortak temas alanları gün boyu sürekli dezenfekte edilecektir.
  10. Okulumuz her eğitim günün sonunda sisleme denilen teknikle dezenfekte edilecektir.

NOT: Düşükte olsa okulların tamamen kapatılması durumuna karşın, kendi serverlarımız ve okulumuza ait online eğitim sistemi üzerinden yine 9 kişi ve görüntülü (hem öğrenci öğretmeni görecek hem de öğretmen öğrenciyi görecek şekilde kurgulanmış sistem) gerek ders, gerekse tarama sınavları açısından okul programının birebir aynısı sistem uygulanacaktır. Her ne kadar uzaktan eğitim sistemini dez avantajlı olsa da geçtiğimiz eğitim döneminde sınava hazırladığımız gruplarda çok daha verimli bir dönüş aldığımızı sınav sonuçlarına yansımış bir şekilde gördük. Bu bağlamda emsallerinden daha etkili bir sistemle uzaktan eğitimi de en üst düzeyde yöneteceğimizi belirtiriz.